Leczenie depresji

Zdrowie

Szybkie tempo życia i wszechobecny stres związany z wysokimi wymaganiami, jakie wobec współczesnego człowieka stawia świat, mają wpływ na to, że depresja jest jedną z najczęściej występujących obecnie chorób. Używając słowa depresja należy pamiętać, że chodzi tu o poważną chorobę a nie chwilowy spadek formy czy chandrę. Mówienie „mam depresję” weszło bowiem do języka potocznego jako synonim gorszego dnia. Powoduje to, że zbyt wiele osób bagatelizuje te naprawdę poważne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że z jego zdrowiem psychicznym dzieje się coś złego. Sądzą, że tak po prostu musi być, skoro tak wiele osób na około czuje się podobnie. Problemy ze snem, duża męczliwość, brak radości z wcześniej lubianych aktywności, przygnębienie i smutek, duża drażliwość, chwiejność i zmienność nastroju, płaczliwość, rezygnacja z kontaktów towarzyskich to tylko część współwystępujące ze sobą objawów depresji. Duże grono osób funkcjonuje w ten sposób jesienią i zimą, co zrzucają na karb brzydkiej pogody. Nie wiedzą bowiem o sezonowych zaburzeniach nastroju. Duża dostępność różnego rodzaju leków ziołowych, które można nabyć bez recepty powoduje , że ludzie podejmują leczenia na własną rękę. Najczęściej jest ono nieskuteczne. Niestety w przypadku prawdziwej depresji jedynym słusznym wyborem jest kontakt ze specjalistą psychiatrii. Tylko Tomasz Woźniak lekarz psychiatra z Warszawy po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu będzie w stanie określić czy spadek nastroju, którego doświadczamy to tylko chwilowy kryzys, niegroźny i nie wymagający farmakologicznego leczenia. W takim przypadku lekarz zwykle zaleci po prostu więcej relaksu i odpoczynku. Może się jednak okazać, że diagnoza wykaże iż to głębszy problem. W tym drugim przypadku z pewnością lekarz dobierze odpowiednie leki, które należy przyjmować pod jego kontrolą. W przypadku leczenia depresji bardzo skuteczna jest również terapia szczególnie w nurcie poznawczo- behawioralnym. Tak kompleksowe podejście do leczenia depresji daje bardzo obiecujące rezultaty i poprawia jakość życia chorującej osoby. Psychiatria jako dziedzina medycyny dynamicznie się rozwija i coraz skuteczniej odpowiada na pojawiające się problemy w zdrowiu psychicznym ludzi. Coraz więcej wiemy o etiologii depresji co pozwala skutecznie ją leczyć.

Ostatnie 60 lat przyniosło ogromne postępy w dziedzinie terapii depresji. Pierwsze skuteczne leki przeciwdepresyjne powstały w zasadzie przypadkowo w latach 50-tych XX wieku. Zauważono, że osoby chorujące na gruźlicę mimo wyniszczenia w trakcie kuracji, maja dobry nastrój. I tak z leku na prątki gruźlicy powstała amitryptyllina. Następne dekady to odkrywanie nowych farmaceutyków. Kolejną rewolucją było wynalezienie mechanizmu blokowania wychwytu zwrotnego serotoniny z połączeń synaptycznych. Pierwszy zarejestrowany lek to fluwoksamina ale popularność zdobył „Prozac” czyli fluoksetyna. Gdy dziś zgłosimy się do psychiatry z problemem depresji to 80% pacjentów otrzyma lek z grupy SSRI, te specyfiki zdominowały rynek. Są bezpieczne i skuteczne.

EW czyli elektrowstrząsy zarezerwowane do leczenia depresji lekoopornych, zagrożonych samobójstwem, przypadków gdy nie możemy podawać leków przeciwdepresyjnych przeżywają druga młodość. Metoda ta została unowocześniona, stała się względnie bezpieczna.

Wciąż do terapii depresji używamy leczenia światłem czyli fototerapii. Zalecana przez psychiatrów w depresjach sezonowych, stosowana również w profilaktyce depresji fototerapia jest szczególnie popularna w krajach północy, Skandynawii.

Psychoterapia w leczeniu endogennych zaburzeń afektywnych odgrywa minimalna rolę. Sprawdza sie natomiast w zaburzeniach depresyjnych o reaktywnym podłożu. Gdy doświadczamy reakcji utraty, gdy depresja jest wtórna do lęku szczególnie terapia CBT czyli behawioralno – poznawcza może być stosowana z korzyścią.

Dodaj komentarz