Dziewczyna przed zabiegiem wszycia esperalu w Warszawie

Esperal jako lek w walce z uzależnieniem od alkoholu

Zdrowie
Esperal (disulfiram) – działanie… Esperal został wycofany z produkcji w 2009 roku, jednak szybko przywrócono go pod inną nazwą – Disulfiram WZF. Jest to organiczny związek chemiczny pełniący rolę tak zwanej „wszywki alkoholowej”.
Wszywka alkoholowa to podskórne umieszczenie środka wymuszającego abstynencję alkoholową. Zabieg przeprowadza chirurg w znieczuleniu miejscowym, a tabletkę najczęściej umieszcza się na plecach pod łopatką bądź na pośladku. Zainteresowanym zabiegiem implantacji polecamy stronę internetową https://www.esperal-warszawa.com.pl. Substancja czynna zawarta w esperalu wywołuje u pacjenta podświadomą niechęć do sięgania po alkohol. Należy zaznaczyć, że esperal w połączeniu z alkoholem wywołuje silne reakcje toksyczne, które mogą prowadzić do utraty wzroku, uszkodzenia wątroby lub nawet do śmierci.
Aby móc poddać się zabiegowi, konieczna jest minimum 12-godzinna abstynencja alkoholowa, jednak najlepiej aby nie spożywać alkoholu przez dobę.
Esperal nie jest lekiem na alkoholizm, bez zaangażowania osoby chorej nie ma możliwości uzyskania poprawy. Implantacja ma za zadanie oddziaływać na psychikę – pacjent mając świadomość możliwości wystąpienia bardzo ciężkich powikłań powstrzymuje się od spożywania alkoholu ze strachu o własne zdrowie lub życie. Terapeuci podkreślają jednak, że nie powinien on być jedyną formą terapii – po pierwsze, nie chroni przed skutkami odstawienia alkoholu, więc osoba uzależniona może zignorować ryzyko wystąpienia powikłań i spożyć alkohol. Po drugie – jeśli w czasie działania esperalu nie zostanie zwalczone uzależnienie psychiczne, może się okazać, że po upływie okresu uwalniania esperalu do ciała pacjenta, niejako „nadrobi” on stracony czas i będzie spożywał jeszcze więcej alkoholu niż wcześniej.
Zgodnie z informacją producenta, tabletka działa około ośmiu miesięcy, jednak według lekarzy i pacjentów jest to kwestia indywidualna organizmu chorego i okres ten może wydłużyć się nawet do dwunastu miesięcy.

1 thought on “Esperal jako lek w walce z uzależnieniem od alkoholu”

  1. Pamiętam trudną sytuację gdy brakowało esperalu. Ceny sięgały kilku tysięcy za wszywkę. Wiele osób, które dotychczas leczyły się disulfiramem zostało na lodzie. Na szczęście po dwóch latach esperal wrócił na polski rynek. Ciekawe, ze terapeuci zawsze byli tak przeciwni wszywce a amerykanie zarejestrowali ją w USA.Myślę, że esperal to nie jest droga dla wszystkich, jednak są osoby, które po wszywkach maja kilkuletnie abstynencje. One powinny mieć łatwy dostęp do disulfiramu.

Dodaj komentarz